21 stycznia 2016

Wieszak na piły cz.2

Kontynuuję pracę nad wieszakiem na piły. Inne projekty (o których w następnych postach) nie pozwalają mi go skończyć, co bardzo ułatwiłoby mi organizację przestrzeni w pracowni. Przywykłem już jednak, że wszystko ma swój czas i że muszę być cierpliwy.

Kilka kolejnych zdjęć z wykonania połączeń na jaskółczy ogon. W tym wypadku widać kolejne, mniej popularne zastosowanie tego połączenia. Chodzi o usztywnienie konstrukcji całej ramy, czyli połączenie tylnych rozpórek z bokami ramy.Teraz połączenie kątowe, półkrzyżowe, ścienne, na wpust... whatever... straszna jest ta polska nomenklatura stolarska. Chodzi o mocowanie zwykłej półki w szkielecie ramy, szafki, czy w tym wypadku wieszaka. Można to wykonać przy pomocy kołków, czopów, również na jaskółczy ogon. Ja wybrałem czop i wpust.

Najpierw bardzo starannie trasujemy nasz wpust na ściance bocznej wieszaka.

Trochę się pośpieszyłem i nie zrobiłem zdjęć z wycinania wpustu. Zrobiłem to najszerszym dłutem, wzdłuż krawędzi wpustu, a następnie wyrównałem dno wpustu takim przyrządem, jak na zdjęciu. Pomysł zaczerpnięty od Paula Sellersa, który nazwał ów przyrząd "poor man's hand router".

Tu widać wieszak z zamontowaną w/w półką.

A to ogólny wygląd wieszaka z piłą. Tak mniej więcej będzie to wyglądało.

W międzyczasie postanowiłem dodatkowo podzielić przestrzeń pod półką i zamiast otwartej przestrzeni, zrobić cztery szuflady na różne utensylia związane z konserwacją pił, czyli szrankownicę, pilniki do ostrzenia i inne potocznie nazywane pierdoły.


Przez pomysł z szufladami dodatkowo odwlekłem skończenie całości, bo zrobić szuflady, to nie w kij dmuchał, ale cóż, musi być ładnie i funkcjonalnie.

Zapraszam do śledzenia postępów w mojej pracy.

Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz